fbpx

KLIK OPTILOCK JE INOVÁCIOU NA TRHU PODLÁH, KTOROU SA BARLINEK MôŽE POCHVÁLIŤ

MONTÁŽ SYSTEMOM PLAVAJUCEJ PODLAHY PRE KLASICKý STROMčEK

KLIK Optilock venovaný klasickým stromčekovým produktom bol vytvorený na uľahčenie montáže nadčasového stromčekového vzoru. Vďaka intuitívnej inštalácii si môžete klasickú podlahu položiť vo svojom interiéri sami, bez potreby lepidla a špecializovaného náradia.

Výhodami OPTILOCK JE:
  • Polovičný odpad v porovnaní s montážou klasického stromčeka s pravou a ľavou doskou.
  • Dvakrát rýchlejšia montáž
  • Úspora času pri nákupe. Nie je potrebné počítať pravú a ľavú dosku.
  • Intuitívna montáž
  • Možnosť svojpomocnej montáže, teda jednoduchá, lacná a rýchla montáž.
  • Možno položiť na staré podlahové dosky a nerenovované podlahy.
  • Pripravené na použitie ihneď po inštalácii.
  • Jednoduchá výmena poškodených dosiek.
  • Možnosť pokládky na podlahové kúrenie.
  • Náš spoj odolá viac ako 6 000 N pri dĺžke 65 mm alebo viac ako 600 kg

MONTÁŽNA FÓLIA

Plávajúca inštalácia

Lepená montáž

NÁVOD NA INŠTALÁCIU

Montáž parkiet nalepením na podklad je najlepšie zveriť profesionálnej parketárskej firme. Vlastná montáž môže spôsobiť poškodenie parkiet, ušpinenie parkiet lepidlom a chyby pri inštalácii.

1. Práce začíname posúdením podkladu. Prípustná nerovnosť nesmie presiahnuť 3 mm/2 m. Podklad vyrovnávame mechanicky brúsením, frézovaním alebo použitím plniva či vyrovnávacích hmôt.
Medzi alternatívne spôsoby vyrovnania povrchu patria OSB dosky, preglejky alebo vláknocementové dosky.

2. Popraskané, slabé a prašné podklady nie sú vhodné na inštaláciu drevených podláh. Treba ich poriadne pripraviť a posilniť. Škáry by mali byť narezané, upnuté a zaliate komerčne dostupnými živicami. Podklad musí spĺňať nasledujúce požiadavky na pevnosť:
-min. C12, F4- plávajúca podlaha;
-min. C20, F5 – lepená podlaha.

3. Pred lepením podlahy skontrolujte pevnosť podkladu pomocou tvrdomeru-stylusu RI-RI a vytvorte mriežku rezov. Pružina by mala byť napnutá na stredné nastavenie zodpovedajúce tlaku 18MPa. Vrstvené podlahy je možné lepiť na podklady posúdené po meraní ako tvrdé a stredne tvrdé – obrázok 1. Podklady s nedostatočnou pevnosťou (obrázok 2) je možné spevniť systémom pomocou polyuretánových, epoxidových alebo silikátových základných náterov.

1

2

4. Pred montážou skontrolujte vlhkosť podkladu. Odporúčané hodnoty by nemali prekročiť:
-2%CM (75% RH) pre cementové potery a 0,5%CM (50% RH) pre anhydritové potery;
– v prípade vyhrievaných poterov – 1,8 % CM (65 % RH) cementové potery a 0,3 % CM (40 % RH) anhydritové potery;
– substrát z dosiek alebo dosiek na báze dreva – 11 %.
Okrem odporúčaného merania metódou CM sú povolené merania elektronickými meračmi ako aj meranie relatívnej vlhkosti v otvore.
Ak je vlhkosť vyššia ako odporúčaná, poter treba nechať uschnúť alebo použiť uzávery proti vlhkosti v súlade s produktovými kartami – POZOR! Na vyhrievaných poteroch a anhydritových poteroch by sa nemala uzatvárať vlhkosť.
V prípade podlahového vykurovania vykonávame vykurovanie v súlade s Podkladovým vykurovacím protokolom Barlinek – proces vykurovania nezbavuje zhotoviteľa potreby merania vlhkosti.

5. Pred lepením podlahy je potrebné podklad dôkladne prebrúsiť jednokotúčovým strojom s použitím vhodných fréz alebo sieťok. Ide o odstránenie slabších, povrchových vrstiev poteru – potrebné najmä v prípade anhydritov.

6. Podklad napenetrujeme – pre lepené podlahy systémovým základným náterom (ak je to potrebné). V prípade plávajúcich podláh považujeme základný náter za odporúčaný postup – najmä v prípade piesčitých podláh. Potom používame,preferované disperzné stavebné základné nátery, ktoré viažu prach.

V prípade inštalácie klasického stromčeka na systémy podlahového vykurovania sú možné dve riešenia:
1. Lepenie podlahy k podkladu.
Nemožno použiť rozpúšťadlové a disperzné lepidlá. Odporúčajú sa jednozložkové lepidlá: PU (polyuretán), MS (silán), MSP (MS polymér) určené na továrenské drevené vrstvené podlahy.
Lepenie celej podlahy umožňuje aj montáž celých plôch bytov a podláh domov bez zhotovenia dilatačných škár medzi izbami, ako aj použitie vypĺňania dilatačných škár korkom/elastomérom v miestach spojov, napr. obkladačkami a kameňom.

2. Lepenie koncových spojov dosiek lepidlom na drevo s triedou odolnosti proti vlhkosti D3. Lepidlo nanesieme na krátky okraj dosky tak, aby po uzavretí spoja vytieklo – prebytočné lepidlo odstráňte vlhkou handričkou.

8. V systémoch podlahového vykurovania nesmie maximálna teplota na povrchu podlahy presiahnuť 29°C.
Okrem poterom zaliatych vykurovacích systémov je možné ich inštalovať na vykurovacie fólie – vtedy používame riešenie č. 2 – lepenie spojov.
Klasickú rybiu kosť (stromček) Barlinek je možné inštalovať aj na systémy podlahového chladenia – lepením. Nižšie sú uvedené informácie predstavujúce kľúčové parametre a pokyny týkajúce sa používania podlahového chladenia.

9. Plávajúcu podlahu nemôžu nijako blokovať konštrukčné prvky ani ťažké trvalé stavby. Okolo stien by mala byť ponechaná dilatačná medzera 10 mm. Dosku neinštalujeme pred kuchynské linky alebo ostrovčeky – ukončenie podlahovej línie pod soklami alebo vyrezanie priestorov pre nohy v podlahe – UPOZORNENIE – Neplatí pre lepenú montáž.

10.

Podklad pod klasické plávajúce rybie kosti musí spĺňať príslušné parametre:
– odolnosť proti stlačeniu CS≥220 kPA;
– statická pevnosť v tlaku CC (kPa) min. ≥ 40 kPa;
– odolnosť voči dynamickému zaťaženiu DL (cykly) min. ≥ 100 000 cyklov;
– parozábrana SD>75.

11. Pred montážou dosiek ich aklimatizujeme v odporúčaných mikroklimatických podmienkach. Táto fáza je obzvlášť dôležitá počas ročných období s teplotnými rozdielmi vonku a vo vnútri budov (jeseň/zima).
Počas používania musia byť zachované rovnaké mikroklimatické podmienky.
POZOR: Ak nedokážeme naplniť vyššie uvedené odporúčania – prechodne vykurované domy, nedostatok zvlhčovačov, montáž na miesta s veľkými výkyvmi teplôt a vlhkosti počas roka, montáž v miestnostiach, ktoré sa dočasne nevyužívajú (napr. investície) – treba nalepiť klasickú rybiu kosť na podklad.

12. Klasickú rybiu kosť v plávajúcej verzii je možné inštalovať na maximálnu plochu 15x15m bez dilatačných škár v ploche – platí pre jednu miestnosť, bez deliacich stien. Dilatačné škáry robíme vždy v zúženiach dverí.
POZOR: V prípade lepenej inštalácie nie je potrebné zhotovovať medziľahlé dilatačné škáry.

Miesto začatia montáže by malo vyplývať z dohody s klientom. Ak sa rozhodneme pre inštaláciu symetricky vzhľadom k miestnosti, musíme začať vyznačením stredu miestnosti – prerušovanou čiarou. Potom vyznačíme ďalšiu čiaru, cez ktorú prejdú rohy dosiek pri montáži. Túto čiaru posunieme doprava (ak začneme s doskou z pravej strany) o nasledujúci rozmer:
– pre dosku širokú 110mm-40mm;
– pre dosku širokú 130mm-45mm;
– pre dosku širokú 180mm-65mm.
Minimálna dĺžka dosiek je:
660 mm – 659,3 mm
725 mm – 724,3 mm

Klasickú rybiu kosť je možné inštalovať aj v zložitejších usporiadaniach – v závislosti od dĺžky a šírky dosiek.
POZOR: Inštalácia iného vzoru ako jednoduchej rybej kosti vyžaduje prilepenie dosiek k podkladu.